Miért jó a burgonya? – GoldenBurg

Miért jó a burgonya?

Ha egészségtudatos vagy, kár lenne kihagynod étkezésedből a burgonyát.

Tápérték, ásványi anyag

A krumpli az egyik legmagasabb tápanyagtartalmú zöldségünk.
Talán meglepő lehet, de hasonló mennyiségű C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék, 400 gramm burgonya fedezi testünk teljes C-vitamin-szükségletét. A burgonyagumó számos antioxidánst tartalmaz, mely főként a héj alatt található. Ezért héjában sütve őrizhetjük meg leginkább értékeit.

Lássuk a számokat! 100 gramm burgonya az alábbi fontos ásványi anyagokat tartalmazza:

  • kálium – 570 mg  ← Magas káliumtartalma hozzájárul a test megfelelő vízegyensúlyához, és segíti a szívizom működését.
  • foszfor – 60 mg  ← Hozzájárul a csontok és fogak egészségéhez, felépítéséhez.
  • magnézium – 23 mg ← Segíti az idegrendszer, az izmok, a szív megfelelő működését.
  • kalcium – 10 mg ←Biztosítja a csontok szilárdságát, segíti az optimális vérnyomás kialakulását.
  • nátrium – 5 mg ←  Segíti a folyadékháztartás-szabályozást, az izomműködést, a sav-bázis egyensúly fenntartását.
  • cink – 0,4 mg ← Hozzájárul a sejtek egészségéhez, segíti az enzimek működését.
  • mangán – 0,2 mg ← Kiváló gyulladáscsökkentő hatással bír.
  • réz – 0,2 mg ← Vírus- és baktériumölő, segíti a hemoglobin-képződést.
  • vas – 0,1 mg ← Hozzájárul a vérképződéshez, az immunrendszer, az agy, a vázizmok megfelelő működéséhez.
  • bór – 0,1 mg ← Segíti a csontképzést.
  • molibdén – 0,1 mg ← Segíti a méregtelenítést.

Összességében elmondható még, hogy a burgonya több  mint 70%-át víz, 20%-át szénhidrát, a fennmaradó részt fehérjék és cellulóz alkotják.

Az az értékes keményítő…

Fontos tisztáznunk a keményítő szerepét, hiszen az a burgonya egyik fő összetevője. Gyomrunkban a keményítő apránként bomlik le, így sok más gyümölccsel, zöldséggel ellentétben nem alkot cukrokat a szervezetben, mint azt sokan tévesen gondolják. A krumpliból készült étel így könnyen feldolgozható, nem képez nehéz ballasztanyagokat a gyomorban.

Mivel szerves keményítőt tartalmaz, ezért kiváló társa a benne található ásványi anyagoknak, ezáltal olyan tulajdonsággal bír, mely képes megtisztítani a testet a nehézfémek lerakódásaitól.
Összefoglalva: a burgonyában található rezisztens keményítő kismértékben fokozza a zsírégetést. A vastagbélben bomlik le, ami során zsírsavak keletkeznek, melyek arra serkentik a májat, hogy ne a szénhidrátokat, hanem az elraktározott zsírt vegye igénybe. Tudtad, hogy ha a napi szénhidrát bevitelednek csupán körülbelül 5%-át lecseréled rezisztens keményítőre (amely a krumpliban található), már azzal is közel 30%-kal növelheted a zsírégetésed hatékonyságát?

Burgonyatitok: Ahhoz, hogy a burgonya ténylegesen hatékony és hasznos társad lehessen egy diéta vagy fogyókúra során (vagy szimplán csak szeretnéd megőrizni jelenlegi állapotod), figyelj oda az elkészítési módra. Kerüld az olajban vagy zsírban sült változatot, és lehetőleg egy étkezésen belül ne keverd magas fehérjetartalmú ételekkel.

Nyersen

A nyers krumplit főleg külsőleg használja a népi orvoslás. Ha megvágod, megütöd magad, vagy valamilyen felületi sérülést szerzel, helyezz néhány krumpliszeletet a gyógyítani kívánt területre. Meg fogsz lepődni, milyen hatékonyan enyhíti a fájdalmad és a csökkenti a gyulladást.

Fejfájás, láz esetén is alkalmazhatod a nyers krumpli erejét. Helyezz a halántékodra pár szeletet, és figyeld meg, hogyan csillapítja a problémád!

Ha pedig sötét karikákat fedezel fel a szemed alatt, helyezz a szemeidre 10-15 percre egy-egy karikát.  (karikás szem illusztráció)

Tipp: Ha nem hallottál még a csodás Burgonyaléről, itt az ideje, hogy kipróbáld. Tudtad, hogy a nyers burgonyalé a gyomrod egyik legjobb barátja? Ha gyomorbántalmakkal küzdesz, esetleg fekélyed vagy gyulladásod van, igyál meg naponta 1 dl-t belőle, és tedd ezt két héten keresztül. Ehhez érdemes a rózsaszín fajtát választani (GoldenBurg sütnivaló). Reggel, éhgyomorra idd, és meg fogsz lepődni a hatékonyságán.

Összefoglalva: Gyulladás gátló tulajdonsága miatt tehát nyersen külsőleg és belsőleg is hasznos lehet.

Főzve, sütve

Sokaknak szimpatikusabb a burgonya főzve, mint nyersen. Ilyenkor máshogy tud segíteni. Emésztési zavarokra, gyomor- és bélbajokra kitűnő étel a hajában főtt krumpli. A sótlan vagy mérsékelten sós krumplipüré és főtt krumpli közömbösíti a túl sok gyomorsavat. A főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzöd, az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapsz.

A krumpli akkor a legegészségesebb, minél kevesebb zsiradékban sütöd. Fontos, hogy megőrizd a zöldségben lévő lényeges vitaminokat, ásványi anyagokat.

A burgonya egy olyan étel, amely hozzájárul szervezeted egészségéhez, megfelelő működéséhez, így fontos része a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásnak.